דף הבית / תחומים / הידרולוגיה ומשאבי מים/ מודלים הידרולוגיים לאיתור מוקשים

מודלים הידרולוגיים לאיתור מוקשים

חברת LDD בשיתוף פעולה עם חברת אקולוג הנדסה, משתמשת במודלים הידרולוגיים ומודלי זרימה הידראוליים דו-מימדיים, כדי לחזות אילו אזורים חשודים ככאלה שמוקשים יכלו להיסחף אליהם ולהגדירם לפי רמות סיכון. שירות זה מאפשר לצמצם מהותית את השטחים הדורשים פעולת פינוי מוקשים ובכך לייעל, לטייב ולהוזיל פעולות אלה.

חברת LDD מספקת שירותי צמצום שטחים חשודים במיקוש עבור הרשות לפינוי מוקשים ומשרד הביטחון ובכך חוסכת למדינה משאבים וכסף, מקצרת באופן משמעותי את לוחות הזמנים של פרוייקטי הפינוי, מפיחתה את הפגיעה בערכי הטבע והסביבה ומקלה על חיי התושבים באזור.

תהליך המחקר ופיתוח שהביא לכדי הבשלה של היכולת לצמצום שטחים חשודים במיקוש כלל פיתוח מתודולוגיה, ביצוע סקרים הידרולוגים, עריכת ניסויי מעבדה לבחינת הסעת מוקשים בשיתוף פעולה עם האקדמיה, פיתוח ובחינה של מודלים הידראולים, פענוח הנתונים במערכות מידע גאוגרפיות והכנת מפות סיכונים להמצאות מוקשים בשטחים החשודים במיקוש.

המודל שפותח זכה לפרס על “חדשנות ויישום טכנולוגיות” בתחרות ארצית של השרות הציבורי בישראל לשנת 2017.

לאורך גבולות מדינות רבות, בשטחים פתוחים, הונחו במהלך השנים שדות מוקשים אשר נשטפו בחלקם עם מי גשמים וזרמו במורד הנחלים. שטחים נרחבים החשודים במיקוש נסגרו על ידי הרשויות ומערכות הביטחון ברחבי העולם ובשנים האחרונות מדינות רבות משקיעות מאמצים ומשאבים בפינוי המוקשים האלו, פתיחת השטחים לציבור והתרת השימוש בהם לצרכים שונים.

ליאור אסף

מנהל תחום: ליאור