דף הבית / כללי / זיהום קרקע בישראל

זיהום קרקע בישראל

אמנם בעידן של היום יש הרבה יותר מודעות לכל נושא זיהומי הקרקע, אך עדיין ניתן למצוא זיהום קרקע בישראל באזורים רבים, בעיקר באזורי תעשייה ובסביבה שלהם. בשנים הראשונות שלאחר הקמת המדינה לא היתה מספיק מודעות או הבנה לנושא הזה, ולצד הפיתוח המהיר מאוד של המדינה, הרבה מאוד קרקעות זוהמו בצורה משמעותית מאוד, במיוחד קרקעות אשר עליהן הוקמו בסיסים צבאיים או תחנות דלק.

בכדי לטפל בבעיה המשרד להגנת הסביבה הקים את “אגף שפכי תעשייה, דלקים וזיהום קרקעות” אשר הוא הגוף האחראי לפקח, לנטר ולבדוק אחר כל הקרקעות המזוהמות, ולוודא כי אין זיהומים של קרקעות חדשות. כיום מדובר בנושא שנמצא בפיקוח הרבה יותר רציני ומשמעותי, אך עדיין יש לא מעט זיהום קרקע בישראל, בין אם זה מהעבר, ובין אם מחוסר תשומת לב או פעילות רשלנית של גורמים שונים. באופן כללי, ועל מנת לבדוק האם הקרקע מזוהמת יש לבצע סקר קרקע.

זיהום קרקעות

זיהום קרקעות יכול להגיע ממגוון רחב של גורמים שונים כמו דלקים, שפכים של חומרי תעשיה ועוד. כל אלו מגיעים לקרקע בזרמים ואז יכולים לזהם אותה. לדוגמא, במפעלים מורכבת צנרת אשר אמורה להעביר את הביוב או חומרי ייצור מסוכנים אל תוך אתרי הטמנה מורשים או לתוך מיכל לסילוק מותאם, אך מספיקה גם דליפה קטנה מהצנרת הזו, או תקלה טכנית, בכדי שיעברו החומרים המזהמים הללו אל תוך הקרקע ויגרמו לזיהום שלה. הזרמים הללו יכולים להכיל גם דלקים מסוגים שונים, מתכות כבדות, חומרים כימיים חזקים ועוד, ולכן כאשר החומרים הללו מגיעים אל הקרקע, במיוחד בכמות גדולה, הם יכולים לגרום לזיהום משמעותי של הקרקעות.

זיהום קרקעות יכול להוביל לסיכונים משמעותיים. קודם כל לבני האדם. קרקע מזוהמת יכולה לגרום להרעלות, התפתחות של מחלות, פציעות עור ועוד, במיוחד אם מדובר בחשיפה ממושכת לאותה הקרקע. בנוסף, הזיהום הזה גורם גם לפגיעה משמעותית במערכת האקולוגית, בסביבה, ובמאגרי מים אליהם החומרים המסוכנים יכולים להגיע דרך הקרקע, ואם זה קורה, הזיהום יכול להיות משמעותי ולהיות מועבר לבני אדם, משקים חקלאיים ועוד, בתוך זמן קצר מאוד.

זיהום מי תהום

אם בעבר מי התהום נחשבו למים האיכותיים ביותר, היום כבר בשל חדירה של חומרים רעילים שונים אל מי התהום, המים הללו כבר לא נקיים וללא טיהור אף יכולים להיות מסוכנים לצריכה. מי התהום הם מי גשם אשר מחלחלים אל תוך האדמה. כאשר יש זיהום של המים הללו, משמעות הדבר היא שחומרים רעילים חלחלו אף הם לאדמה, עד שלא יכלו יותר להמשיך ואז התערבבו עם מי התהום. זה יכול לקרות גם באופן טבעי בשל סחף, לכלוך של בעלי חיים, פיח, חול, אדמה ועוד גורמים נוספים, וגם בשל רשלנות של בני האדם כמו העברה של פסולת תעשייתית אל קרקע לא מורשית לכך, שפכים שונים המוזרמים אל תוך הקרקע, פסולת של תחנות דלק ועוד.

לכן היום יש חוקים רבים המגבילים את אלו שעוסקים עם חומרים מזהמים ומטרתם הינה לצמצם את זיהום מי התהום עד כמה שניתן.

זיהום סביבתי

זיהום סביבתי הוא שם כולל למגוון רחב של תופעות אשר פוגעות באיזון האקולוגי ומשפיעות לרעה על הסביבה שלנו. הזיהום הסביבתי פוגע גם באדם הבודד, אך גם מדובר בבעיה כלל עולמית אשר משפיעה על כדור הארץ והסביבה כולה ולכן חשוב להיות מודעים לכך, להבין כיצד ניתן להפחית את הזיהום הסביבתי ובמיוחד מפעלים תעשייתיים – לעבוד בצורה המאפשרת לכם למנוע זיהום של הסביבה, בין אם זה האוויר ובין אם זו הקרקע.