דף הבית / כללי / טיפול ביולוגי בקרקע מזוהמת

טיפול ביולוגי בקרקע מזוהמת

קרקע עלולה להזדהם בגלל מגוון סיבות, כאשר אל חלקיקי הקרקע נספחים מזהמים מוצקים, מומסים או נדיפים. מזהמים אלה מהווים סכנה הן מבחינה בריאותית והן מבחינה סביבתית, שכן הם עלולים להגיע אל מקורות מים המשמשים בעלי חיים וצומח, אל דרכי הנשימה ועוד.

כאשר זה קורה, יש אפשרות לבצע סוגים שונים של טיפולים בקרקע על מנת לנקות ולשקם אותה; לחלופין, יש אפשרות לסלק את הקרקע אל אתר פסולת מורשה ולטפל בה שם.
אחת מן האפשרויות לניקוי ושיקום קרקע מזוהמת היא טיפול ביולוגי, כלומר ביצוע אחת מן השיטות הבאות:

טיפול באמצעות מיקרו-אורגניזמים

אם הקרקע מזוהמת בחומר פשוט יחסית, כגון בנזין או דלק אחר, יש אפשרות לבצע טיפול באמצעות מיקרו-אורגניזמים. אלה יצורים קטנטנים ובלתי נראים לעין בלתי מזוינת, אשר ניזונים מן החומרים המזהמים וכך למעשה מפרקים ומסירים אותם מן הקרקע.

לשם כך יש צורך ליצור עבור המיקרו-אורגניזמים תנאי מחייה טובים בהם יוכלו לשרוד ולשגשג, לרבות אספקת מים, חמצן, חומרים תזונתיים נוספים במידת הצורך וכן הלאה.

כך למשל אפשר בין היתר לקדוח חורים בקרקע ולהזרים דרכם חמצן וחומרים תזונתיים כדי לעודד את המיקרו-אורגניזמים לפרק את החומרים המזהמים. לחלופין ניתן להעביר אותם דרך הקרקע, באמצעות סירקולציה, ואם יש מי תהום אזי ניתן להזריק דרכם אוויר כדי להגדיל את ריכוז החמצן במים.

בכל מקרה, השיטה בה ייעשה שימוש בפועל תלויה בתנאי הקרקע המקומיים. לחלופין, ניתן להעביר את הקרקע המזוהמת לאתר מורשה לשם ביצוע תהליך הניקוי ולבצע תהליכים שונים, כגון שימוש בדשנים או תאים מיוחדים המאיצים את פעולת המיקרו-אורגניזמים.

שיקום באמצעות פטריות

פטריות מסוימות מסוגלות להפריש אנזימים ייחודיים אשר מסוגלים לפרק חומרים מזהמים, מה שהופך אותם לדרך נהדרת לטיפול בקרקעות מזוהמות.

גם בשיטה זו יש לספק לפטריות תנאים מתאימים לפעולה אופטימלית, לרבות טמפרטורה, חמצן וכדומה הן בקרקע המזוהמת והן במי התהום שמתחתיה, ככל שיש כאלה; וכן יש חשיבות רבה למבנה הקרקע: בקרקעות שונות החומרים התזונתיים יעברו מהר יותר וביתר קלות אל הפטריות, וגם ההיפך הוא הנכון.

שיקום בעזרת צמחיה

זה אולי הטיפול הכי ביולוגי שאפשר להשתמש בו, שכן לצמחים יש יכולת טבעית לספוח רעלנים וחומרים מזהמים דרך שורשיהם ועליהם ולהפוך בעצם לסוג של מסנן טבעי.

כך ניתן טיפול בקרקעות מזוהמות בשטחים גדולים יחסית שאינם מתאימים לשימוש בשיטות אחרות, ביולוגיות או לא. אמנם מדובר בטיפול איטי יותר מן האחרים, אולם הוא לא מזיק לסביבה ועלותו נמוכה יחסית.

לסיכום,

קרקע מזוהמת היא קרקע מסוכנת, ויש לעשות מאמצים מחושבים על מנת לטפל בה כראוי. מבין כל האפשרויות, טיפול ביולוגי הוא הידידותי ביותר לסביבה ועלותו נמוכה יחסית לסוגי טיפול אחרים.

כל מה שצריך לעשות הוא להתייעץ עם איש מקצוע שידע להתאים את השיטה הטובה ביותר למאפייני הקרקע.