סקר גז קרקע פאסיבי

בישראל מאות אתרים בהם קיים זיהום קרקע ו\או מי תהום. ברוב המקרים מזוהמים האתרים בתרכובות נדיפות וחצי נדיפות כגון מרכיבי דלקים, ממסים אורגניים, חומרי נפץ ועוד.

סקר גז הקרקע הוא שלב חיוני באפיון אתרים החשודים כמזוהמים- איתור מוקדי הזיהום (Hot – Spots) ואפיון המזהמים הדרושים לבדיקה (ניתן לבצע את הסקר בשיטה אקטיבית או פסיבית). על בסיס ניתוח ממצאי סקר גז הקרקע מבוצע סקר קרקע אשר במסגרתו מבוצעים קידוחים לדיגום קרקע במוקדים שנמצאו חשודים במסגרת סקר גז הקרקע.

סקר גז הקרקע הפסיבי מאפשר סקירה יעילה וממוקדת יותר של הזיהום באתר במהלך סקר הקרקע.

שיטת הדיגום היא פשוטה ביותר- ברחבי השטח הנסקר מותקנים בקרקע סופחנים ייעודיים בקידוחים צרים (3.5 ס"מ) בעומק 1 מ'. הדוגמים שוהים בקרקע מספר ימים ולאחר מכן הם נאספים ונשלחים לאנליזה במעבדות חברת Beacon בארה"ב. התוצר המתקבל הוא טבלת כמויות שהתקבלו בכל דוגם עבור החומר הנבדק ומפות דו ממדיות המציגות את המוקדים החשודים כמזוהמים בשטח האתר.

השיטה הפסיבית מאפשרת גילוי וזיהוי של טווח רחב של מזהמים נדיפים וחצי נדיפים, תרכובות אורגניות מוכלרות (TCE,PCE), מרכיבי דלקים (PAH’s, MTBE, BTEX, Naphthalene) וכלל פחמימני דלקים (TPH), חומרי הדברה (לינדן ועוד), חומרי נפץ (TNT) ועוד.

יתרונות הדיגום בשיטה הפסיבית הוא הרגישות הגבוהה וטווח החומרים הרחב הניתן לזיהוי, לרבות מקרים של זיהום בתרכובות חצי נדיפות (במקרים של זיהום בסולר מחייב המשרד להגנת הסביבה שימוש בשיטה הפסיבית) . השיטה יעילה גם במקרים של קרקעות בעלות חדירות נמוכה ואחוז רוויה גבוה וגם באיתור מוקדי זיהום במי התהום. השימוש בשיטה הוא קל ופשוט, ומאפשר סקירה של אתרים גדולים במיוחד (מאות דונמים).

 

לצורך ביצוע סקרי גז הקרקע הפסיביים, עושה LDD שימוש בסופחנים הפסיביים של חברת Beacon Environmental מארה"ב. השיטה יושמה בהצלחה ובאופן נרחב בארצות הברית (צבא ארצות הברית, EPA, TEXACO, EXXON, ג'נרל אלקטריק ועוד) ובישראל (תחנות תדלוק, תעשיות פרמצבטיות, תעשיות ביטחוניות, מפעלים כימיים, מתקני צבא ועוד).

כל הזכויות שמורות, אל.די.די טכנולוגיות מתקדמות בע"מ | תנאי שימוש באתר

עיצוב: VAZA | פיתוח: The Shark Lady